dinsdag, 10 november 2009 14:37 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Juda na de val van Samaria
722-586 voor Christus
Voorlopig wordt Juda ongemoeid gelaten, waarschijnlijk omdat het afzijdig ligt van de hoofdroute naar Egypte (via maris). Maar Assur blijft een constante dreiging voor Juda tot zijn ineenstorting (612-609) onder de aanvallen van Babyloniërs en Meden. Het speelt een grote rol in de profetieën van Jesaja, Micha en Zefanja, zoals eerder in die van Jona, Hosea en Nahum.
![]() Wanneer Hizkia zich (op aandringen van Egypte?) losmaakt van Assur en geen schatting meer betaalt, rukt Sanherib op langs de via maris. Hij slaat de rebellie in Filistea neer en trekt de Sefela binnen: 46 Judese steden worden veroverd, waaronder na een beleg van drie maanden het zwaar versterkte Lakhish. Tijdens dat beleg, tijdelijk onderbroken door de dreiging van een oprukkend Egyptisch leger, stuurt hij zijn veldmaarschalk Rabsaké naar Jeruzalem om volledige overgave te eisen. Jeruzalem neemt hij echter nooit in. De koninklijke geschiedschrijving vermeldt alleen: "Hizkia sloot ik op als een vogel in zijn kooi." Enige tijd na zijn terugkeer in zijn nieuwe hoofdstad Ninevé wordt Sanherib door twee van zijn zoons vermoord. Zijn andere zoon Esarhaddon volgt hem op.
Psammetichus I, vazal van Assur en grootvorst in de Nijldelta, breidt voorzichtig zijn macht uit en maakt zich in 658 onafhankelijk (begin 26e dynastie). Hij werft ook huurlingen in Juda (militaire kolonie bij Elefantine, 1e cataract). In 650 verdrijft Egypte Assur. In 626 maakt ook Babylon zich onafhankelijk en in 612 veroveren een coalitie van Babyloniërs en Meden Ninevé (Nahum!). Het laatste Assyrische bolwerk, Haran, handhaaft zich tot 609. Egypte (609 - 605)Farao Necho is kennelijk benauwd voor de opkomst van Babel en tracht het machtsevenwicht te handhaven door Assur te hulp te komen (609). Josia sneuvelt bij Megiddo in een poging de farao te stuiten. Eljakim wordt door Necho aangesteld als marionet-koning. In 605 verslaat Babel Egypte vernietigend bij Karkhemish en Hamath. Babel (605 - 586)
Koning Josia van Juda (621-609) sneuvelt bij Megiddo als hij de opmars van farao Necho wil stuiten. Misschien wilde hij van Assur's zwakte gebruik maken om Israël weer zijn oude omvang terug te geven. Nebukadnezar verslaat als kroonprins de Egyptenaren bij Karkhemish, verdrijft hen uit Kanaän en rukt op naar de Nijldelta. Daar verneemt hij dat zijn vader Nabopolassar is gestorven, haast zich terug om zijn troon veilig te stellen, en vervolgt zijn campagne als koning. Op de terugweg na zijn overwinning in Egypte verschijnt hij voor de muren van Jeruzalem (605). De stad opent haar poorten en betaalt gouden tempelvaten als schatting. Jojakim blijft koning en zweert vazaltrouw aan Babel. Jongelui uit de Judese elite (w.o. Daniël) worden als 'gijzelaar' meegevoerd naar Babylonische hof (1e wegvoering). Jojakim breekt zijn eed van trouw en rebelleert. Nebukadnezar stuurt een leger om hem af te straffen, maar Jojakim sterft enkele maanden voor dit leger arriveert. Opnieuw opent de stad haar poorten. Zijn zoon en opvolger Jojakin wordt samen met zijn weduwe en 10.000 geoefende werkers en soldaten (w.o. de priesterzoon Ezechiël) weggevoerd; Zedekia wordt vazalkoning (597, 2e wegvoering). Wanneer ook Zedekia trouwbreuk pleegt, slaat een razende Nebukadnezar het beleg voor Jeruzalem. Binnenhaar muren profeteert Jeremia haar naderende vernietiging en roept op tot overgave. Het komt hem op gevangenschap te staan. In Babel profeteert Ezechiël een soortgelijke boodschap. Hij voorziet de verwoesting van stad en tempel en waarschuwt de ballingen dat hun verblijf in den vreemde langdurig zal zijn. Uiteindelijk valt Jeruzalem in 588-86. De meerderheid van de overlevenden wordt in ballingschap naar Babel gevoerd (3e wegvoering). De laatste koning van Babel is Nabonidus. Hij draagt de feitelijke regering op aan zijn zoon Belsazar. Die ziet tijdens een drinkgelag in zijn laatste nacht een voor hem onbegrijpelijk handschrift op de muur: Mene tekel ufarsin. De oude Daniël ontraadselt het: U bent (door God) gewogen en te licht bevonden. Nog deze nacht wordt uw koninkrijk aan de Perzen gegeven. Diezelfde nacht legden de Perzen de Eufraat droog en drongen door de waterpoort de stad binnen. Belsazar werd gedood, Babel ingelijfd bij het rijk van de Meden en de Perzen.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Laatst aangepast op dinsdag, 10 mei 2011 08:11 |
You need to login or register to post comments.
Reageer op dit artikel in het forum. (0 posts)